2010/05/23

Kurczak Chow Main z makaronem - Chicken Chow Mein served with Egg Noodles


W dniu dzisiejszym proponuje danie z kuchni chińskiej,  Kurczak Chow Main z makaronem (Chow Mein - wymawiane po polsku Czał Mejn). Danie to jest przygotowywane metodą Stir - fry, oznaczające bardzo szybkie smażenie w bardzo w wysokiej temperaturze, z małą ilością tłuszczu.  Najlepszym naczyniem do wykonania tego dania jest wok, który gorąco polecam kupić, bo można go później wykorzystać do tworzenia innych potraw. Wok równomiernie  bardzo szybko  rozprowadza ciepło. Najlepiej przygotowywać potrawy kuchni chińskiej z użyciem woka na kuchniach gazowych. Korzystałam z przepisu Ching He Huang.


Składniki na 5 porcji:

1 czerwona papryka

3 średniej wielkości piersi z kurczaka

6 pieczarek

150 g makaronu jajecznego (egg noodles)

1 łyżka sosu słodka chili

2 łyżka ciemnego sosu sojowego do marynaty kurczaka, oraz 2 łyżki ciemnego sosu sojowego na koniec smażenia potrawy

1 szczypiorek

2 duże ząbki czosnku (bardzo drobno pokrojone)

4 łyżki maki ziemniaczanej

150 g kiełek (bean sprouts)

olej  najlepiej sojowy, ale można użyć również nasz olej rzepakowy

świeżo mielony pieprz

Wszystkie składniki przygotować z wyprzedzeniem, przed smażeniem potraw.  Zagotować wodę w średniej wielkości garnku, do wrzącej wody wrzucić makaron i gotować maksymalnie 3 minuty . Odcedzić i opłukać zimną wodą. Polać łyżką oleju i wymieszać, co zapobiegnie sklejaniu się makaronu.

Piersi z kurczaka pokroić w cienki paseczki, zamarynować dwoma łyżkami ciemnego sosu sojowego i łyżką sosu słodka chilli, obsypać każdy paseczek delikatnie mąką ziemniaczaną. Paprykę umyć i pokroić w cienkie paseczki. Pieczarki umyć, pokroić w plastry. Szczypiorek umyć i pokroić na duże długie kawałki. Kiełki opłukać pod zimną wodą.


Ogólna zasada smażenia stir fry jest szybkie smażenie najpierw mięso, a potem osobno warzywa od najcięższych do lżejszych. Preferuję smażenie każdego składnika osobno, używając tego samego woku za każdym razem, bez mycia go za każdym składnikiem. Wok tylko musi za każdym razem bardzo dobrze rozgrzany i polany 2 łyżkami oleju. Składniki lżejsze takie jak kiełki czy szczypiorek i potrzebują wcześniejszego podsmażania.

Przygotować wok, rozgrzać polać po ściankach woku dwoma łyżkami oleju.  Zanim rozpoczniemy smażenie wok musi być bardzo dobrze rozgrzany, olej powinien się zadymić.

Zaczynamy od kurczaka, wrzucić na rozgrzany wok, smażyć 3 minuty ciągle mieszając do uzyskania złotego koloru. Następnie wyłożyć do miseczki, wok ponownie rozgrzać użyć 2 łyżek oleju i podsmażyć pieczarki około 2 minut. Tak samo zrobić z papryką.

Rozgrzać ponownie wok, 2 łyżki oleju podsmażyć posiekany czosnek kilka sekund następnie dodać makaron podsmażyć minutkę, potem dodać wcześniej podsmażone pieczarki, paprykę i kurczak, ciągle mieszając.

Następnie dodać kiełki, posiekany szczypior, 2 łyżki ciemnego sosu sojowego (można dodać troszkę więcej jeśli ktoś lubi bardziej słone potrawy) oraz świeżo grubo mielony pieprz. Wymieszać, odstawić z ognia. Najlepiej serwować od razu.

W przygotowywaniu potraw sir można użyć różne rodzaje mięsa czy warzyw (strączki groszku, marchewka, cebula, brokuły itp.).

Smacznego ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za konstruktywne komentarze....dzięki nim również się doskonale;) Pozdrawiam serdecznie i dziękuję;)

link

Related Posts with Thumbnails