Korzystając z nadal ciepłej, ale deszczowej już jesieni prezentuję Wam danie wykonane z świeżo zebranych grzybów w lesie;) A dzisiejszym daniem są filety rybne nadziewane podsmażonymi na maśle grzybami leśnymi oraz cebulką podane wraz z maślanymi talarkami z ziemniaków oraz plastrami bakłażanu usmażonego w kruchej i delikatnej panierce....całość dzięki użyciu masła nadaje aksamitny smak wykonanych potraw.
6 filetów z białej ryby (panga, sola, dorsz)
500g grzybów leśnych (użyłam kozaki ale równie dobrze można użyć pieczarki)
1/4 kostki masła
1 średniej wielkości cebula
1 szklanka białego wina ( ze względu że nie miałam białego wina pod ręką, użyłam zamiast tego czerwone tylko w mniejszych proporcjach tj. 1/4 szklanki czerwonego wina i to dopełniłam woda (3/4 szklanki wody))
2 łyżeczki posiekanej pietruszki
250ml śmietany kremówki
łyżeczka soku z cytryny
pieprz
sól
kilka listków bazylii
Grzyby starannie oczyścić, opłukać. Pokroić w kostkę. Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę. W garnku lub głębokiej patelni roztopić połowę masła,włożyć cebulę i grzyby, smażyć około 7 minut na średnim ogniu, ciągle mieszając. Pod koniec delikatnie przyprawić farsz solą i pieprzem, dodać posiekaną pietruszkę.
Tak przygotowany farsz rozłożyć na przygotowanych filetach rybnych (mrożone należy wcześnie rozmrozić, i najlepiej filety przed przełożeniem farszem posolić oraz rozbić delikatnie młotkiem).
Każdą porcję zwinąć w rulonik, można ewentualnie spiąć wykałaczką, mi udało się bez.
Ułożyć w żaroodpornym nie głębokim naczyniu. Obficie skropić winem a następnie podlać winem. obłożyć pozostałymi kawałkami masła oraz bazylią, doprawić delikatnie sola i pieprzem.
Ułożyć w żaroodpornym nie głębokim naczyniu. Obficie skropić winem a następnie podlać winem. obłożyć pozostałymi kawałkami masła oraz bazylią, doprawić delikatnie sola i pieprzem.
Tak przygotowane danie przykryć folia aluminiową i wstawić do rozgrzanego piekarnika do 180 stopni. Piec około 40 minut.
Po upieczeniu się ryby odlać powstały sos, przelać do małego garnka. A rybę pozostawić w naczyniu w którym się piekła, trzymać w włączonym piekarniku, by nie wystygła w temperaturze 100 stopni. Do sosu dodać śmietanę kremówkę, doprawić do smaku sokiem z cytryny i jeśli trzeba sola i pieprzem. Zagotować. Polać rybę sosem przed samym podaniem.
W czasie oczekiwania na upieczenie się ryby można przygotować bakłażan oraz ziemniaczki.
Składniki na maślane talarki ziemniaczane:
8 - 9 dużych ziemniaków
1/2 kostki masła
sól
Ziemniaki obrać i pokroić w talarki o grubości około pół centymetra. Zalać wrzącą wodą, posolić i gotować około 8 minut. Dobrze odcedzić. Podsmażyć talarki na rozgrzanej patelni z masłem.
Usmażone można od razu podawać lub przełożyć do żaroodpornego naczynia i włożyć do piekarnika nagrzanego w temperaturze 100 stopni jeśli inne potrawy nie są jeszcze gotowe. Dzięki temu ziemniaczki nie ostygną. Dla wielbicieli czosnku, możecie dodać troszkę posiekanego drobno czosnku, posypać już podsmażone ziemniaczki i zapiec w piekarniku. Ale same smażone na maśle już same w sobie są pyszne.
Składniki na bakłażan w kruchej panierce:
1 bakłażan
150 g mąki pszennej
pół łyżeczki proszku do pieczenia
szklanka wody (200 ml około)
troszkę maki do obtoczenia
sól
masło do smażenia
Bakłażan umyć i pokroić w plastry o grubości mniejszej niż pół centymetra. Posolić z każdej strony.
Przygotować panierkę.
W misce mąkę zmiksować razem z wodą i proszkiem do pieczenia. Konsystencja powinna być jak na ciasto naleśnikowe.Na koniec dodać troszkę soli.
Każdy plaster bakłażanu obtoczyć najpierw w mące a następnie zanurzyć w przygotowanym cieście. Smażyć na patelni z rozpuszczonym masłem na średnim ogniu do zarumienienia się.
Tak przygotowane potrawy serwować razem, dzięki dużej ilości masła są bardzo aromatyczne. A aksamitny sos z ryby rozpływa się w ustach. Użyłam go również do polania nim usmażonych plastrów bakłażanu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za konstruktywne komentarze....dzięki nim również się doskonale;) Pozdrawiam serdecznie i dziękuję;)